Rehviseadused ja eeskirjad

Teie autole ei ole võimalik sõita soovitud rehvidega ja seega peaks teie valitud rehvidel olema teie sõidukile sobiv kinnitus. Rehvide osas kehtivad peale vajaliku rehvikinnituse veel mõned eeskirjad.

Siit leiate rehviseadused ja eeskirjad:

Heakskiidetud rehvid

Selleks, et teada saada, millised rehvid on autole või mootorrattale lubatud, on tavaliselt abiks pilgu peale heita sõiduki dokumentidele. Sageli on nii, et lubatud on ka muud suurused, kuid muudatused tuleb registreerida, vastasel juhul aegub registreering ja kindlustuskaitse. Paljud rehvitootjad pakuvad oma veebisaitidel võimalust taotleda selliseid heakskiidetud rehve, sisestades järgmise teabe:

EL rehvimärgis

EL-i rehvimärgis ehk Euroopa rehvimärgistuse määrus on rehvitootjatele kohustuslik alates 1. novembrist 2012. EL-i rehvimärgis oli mõeldud rehvi teatud kriteeriumide hindamiseks. Testitakse kolme erinevat ala. Esiteks on see veeretakistus, märghaardumine ja veeremismüra, mida rehv teel tekitab.

See määrus on läbi vaadatud ja asendatakse alates 1. maist 2021 määrusega (EL) 2020/740, millele kehtestatakse uued nõuded. Selle määrusega soovib EL kaitsta eelkõige keskkonda. Seega peavad kliendid selles osas heade tulemustega tooteid ostes otsima ELi rehvimärgist.

Veeretakistus

Rehvi veeretakistus mõjutab otseselt sõiduki kütusekulu. ELi rehvimärgis kasutab veeretakistuse testimiseks klassifikatsiooni, kus A tähistab madalaimat ja E suurimat veeretakistust. Kui pöörate rehvide ostmisel sellele punktile tähelepanu, määrab EU Tire Label selle klassidele. Skaalal on ainult 5 klassi (A kuni E), kusjuures A on kõige tõhusam.

ELi märgis

Märghaare

Märghaarduvust hinnatakse ka EL-i rehvimärgisel 5 klassis A-st E-ni. Märghaardumise klassifikatsioon viitab pidurdusteekonnale võrreldes võrdlusrehviga. A-klassi rehvidel on palju lühem pidurdusteekond kui E-klassi rehvidel, mis võib päästa hädaolukorras elusid.

Müra

Kolmas punkt viitab rehvi veeremürale (alates A, B, C), st helitugevusele, milleni rehv sõidu ajal jõuab. ELi rehvimärgis näitab veeremismüra taset detsibellides. Lisaks ELi rehvimärgisel pakutavale teabele tuleks rehvi ostmisel arvesse võtta ka muid tegureid, nagu rehvi eluiga ja kvaliteet. Vastavalt uuele, 2021. aastast uuendatavale määrusele on standardmärgistusele ka võimalused lisada (müra sümboli kõrvale) jääoludes ja/või tugevas lumeoludes haarduvuse sümbol.

Raskete lumeolude jaoks mõeldud rehvide küljel on sümbol "3 tippu ja lund" või "Alpi". Põhjamaade talverehvid, mis on mõeldud kasutamiseks jäistel pindadel, kannavad uut sümbolit, mis tähistab jäästalagmiiti.

Iga rehvitüübi tähise juures on QR-kood lingiga EL-i toodete andmebaasi (EPREL).

Lõpuks peab iga klient otsustama EL-i rehvimärgise tähtsuse üle.

Varuratta kaasaskandmise kohustus

Paljud autojuhid mõtlevad, kas varuratas on kohustuslik. Vastus peitub selles, et paljud autotootjad ei varusta oma uusi sõidukeid enam varurattaga, vaid ainult remondikomplektidega. Kuid nad teeksid seda kindlasti, kui see oleks vajalik. Ja tõepoolest, varuratta või rehviparanduskomplekti kohta pole seadust. Sellegipoolest peaks rehvi purunemise jaoks lahenduse leidmine olema teie huvides. Ja pange tähele, et erinevalt varuratta kasutamisest tuleb pärast remondikomplekti kasutamist kohe lähimasse garaaži sõita.


Tagasi algusesse